Wypadki i alkohol – kto w Polsce najczęściej siada za kółko?

Podziel się swoją opinią

Liczba pijanych sprawców wypadków drogowych jest nadal bardzo wysoka. Kim są tacy kierowcy? W jakim województwie najczęściej mieszkają i ile mają lat?

Wstępne dane polskiej Policji wskazują, że w 2020 r. odnotowano mniej sytuacji związanych z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości. Sześcioprocentowy spadek względem 2019 r. wynikał prawdopodobnie z ograniczenia mobilności Polaków w czasie pandemii koronawirusa. Warto jednak odnotować, że wspomniana zmiana (-6%) nie była tak wyraźna, jak chociażby roczny spadek liczby wypadków drogowych (-22% względem 2019 r.) i ofiar śmiertelnych (-15%).

Nie wiemy jeszcze dokładnie, w ilu wypadkach z minionego roku brali udział nietrzeźwi kierowcy. Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili jednak dowiedzieć się nieco więcej o osobach, które po spożyciu alkoholu uczestniczą w drogowych kolizjach.

Wypadki i alkohol – w ostatnich latach spadkowy trend niestety zwolnił

Polska Policja nie podała jeszcze, ile osób w 2020 r. uczestniczyło w wypadkach drogowych po spożyciu alkoholu. Można jednak przypuszczać, że pod tym względem widoczna była niewielka, ujemna zmiana (spowodowana m.in. ograniczeniem mobilności Polaków w czasie pandemii). Byłaby to dobra wiadomość.

Warto jednak pamiętać, że już od dłuższego czasu spadkowy trend dotyczący liczby wypadków z udziałem osób po spożyciu alkoholu wyraźnie spowolnił. Policja podaje, że liczba wypadków z udziałem użytkowników dróg będących pod działaniem alkoholu w kolejnych latach zmieniała się następująco:

2010 r.: 4524
2011 r.: 4972
2012 r.: 4467
2013 r.: 4028
2014 r.: 3522
2015 r.: 3128
2016 r.: 2967
2017 r.: 2788
2018 r.: 2779
2019 r.: 2717

Trzeba pamiętać, że powyższe statystyki dotyczą jedynie zdarzeń spełniających definicję wypadku drogowego. Mowa o zdarzeniach powodujących śmierć lub obrażenia ciała co najmniej w przypadku jednej osoby. Zaprezentowane powyżej informacje nie uwzględniają zatem stłuczek z udziałem osób, które znajdowały się w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) lub stanie nietrzeźwości (ponad 0,5 promila).

Na uwagę zasługuje też fakt, że wypadki z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego (w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu), stanowiące 9,0% ogółu wypadków, wygenerowały w 2019 r. aż 11,2% ofiar śmiertelnych. Takie zdarzenia cechowały się zatem śmiertelnością większą od przeciętnej – podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Problematycznym regionem jest województwo łódzkie

Najnowsze dostępne policyjne dane pozwalają nam również na sprawdzenie, w której części Polski wypadki drogowe z udziałem nietrzeźwych osób zdarzają się najczęściej. Dane z poniższej tabeli sugerują, że problematycznymi obszarami są cztery województwa:

 • łódzkie,
 • mazowieckie,
 • małopolskie,
 • śląskie.

Informacje zaprezentowane przez Policję nie uwzględniają jednak zróżnicowania liczby mieszkańców poszczególnych województw. Dlatego eksperci Ubea.pl sprawdzili, jak wygląda liczba wypadków z udziałem uczestników ruchu będących pod działaniem alkoholu w przeliczeniu na 100 000 osób w wieku co najmniej 20 lat. Wyniki takiej analizy prezentują się następująco:

 • woj. dolnośląskie: 7,44 wypadku na 100 000 osób w wieku min. 20 lat
 • woj. kujawsko – pomorskie: 5,01
 • woj. lubelskie: 9,15
 • woj. lubuskie: 9,02
 • woj. łódzkie: 15,56
 • woj. małopolskie: 10,07
 • woj. mazowieckie: 7,92
 • woj. opolskie: 7,92
 • woj. podkarpackie: 6,31
 • woj. podlaskie: 7,37
 • woj. pomorskie: 9,05
 • woj. śląskie: 7,80
 • woj. świętokrzyskie: 13,02
 • woj. warmińsko-mazurskie: 11,82
 • woj. wielkopolskie: 7,96
 • woj. zachodniopomorskie: 9,77

Inne ujęcie analizowanego problemu sugeruje, że wypadki z udziałem nietrzeźwych osób (w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu) często zdarzają się na terenie województwa łódzkiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Dwa pierwsze regiony nieco „usprawiedliwia” ich tranzytowy charakter skutkujący dużym natężeniem ruchu drogowego – zauważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy młodzi kierowcy najczęściej jeżdżą po alkoholu?

Bez wątpienia ciekawe wydają się też informacje dotyczące wieku sprawców wypadków drogowych znajdujących się pod wpływem alkoholu. Takie osoby w 2019 r. spowodowały 6,9% wszystkich wypadków, które cechowały się podwyższoną śmiertelnością (9,1% ofiar śmiertelnych).

Około 80% nietrzeźwych sprawców wypadków stanowili kierowcy pojazdów. Zdecydowanie przeważali tutaj kierowcy samochodów osobowych (66% wypadków spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu) – podaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zgodnie z policyjnymi danymi wiekowy rozkład liczby sprawców wypadków drogowych znajdujących się w stanie nietrzeźwości lub stanie po spożyciu alkoholu wyglądał następująco:

7 lat – 14 lat: 0,1% sprawców w 2019 roku
15 lat – 17 lat: 1,5%
18 lat – 24 lata: 19,5%
25 lat – 39 lat: 42,8%
40 lat – 59 lat: 26,5%
60 lat i więcej: 9,5%
brak danych: 0,1%

Trzeba na pewno odnotować, że to wcale nie młodzi kierowcy pod wpływem alkoholu są największym problemem i zagrożeniem.

Uwagę zwraca zaprezentowany powyżej udział osób w wieku 25 lat – 39 lat (ok. 43%), które jednocześnie stanowią około 20% całej populacji kraju – komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Polskie drogi – wieczorem w weekendy bywa bardzo niebezpiecznie

Polska Policja prowadzi również statystyki mówiące o tym, kiedy najczęściej zdarzają się wypadki z udziałem uczestników ruchu drogowego znajdujących się pod wpływem alkoholu. Te dane potwierdzają intuicyjne przypuszczenia.

Największe prawdopodobieństwo analizowanych kolizji występuje w weekendowe wieczory i noce (godziny 16:00 – 22:00). Statystyki są szczególnie niekorzystne w trakcie urlopowych miesięcy (czerwiec, lipiec oraz sierpień). Niezależnie od pory roku zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków pozostaje zbyt wysoka prędkość pojazdu kierowanego przez osobę, która wcześniej spożywała alkohol.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to przyczyna ponad połowy wypadków, które spowodowały osoby nietrzeźwe lub w stanie po spożyciu alkoholu – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

 

Źródło: UBEA.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *