Rynek OC jest coraz mniej konkurencyjny?

Podziel się swoją opinią

Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest dość mocno skoncentrowany wokół kilku liderów. Sprawdzamy, jak przez ostatnie lata zmieniała się konkurencja w tym sektorze.

Niedawno renomowana agencja informacyjna Bloomberg podała, że grupa ubezpieczeniowa Aviva rozważa wyjście z polskiego rynku. Decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze przesądzona. Mimo to wspomniane doniesienia Bloomberga stanowią ważny sygnał, bo z działania na krajowym rynku ubezpieczeniowym definitywnie zrezygnowała już Grupa AXA. Warto przypomnieć, że jej polskie spółki zostały przejęte przez firmę UNIQA.

Wiele wskazuje również, że z działalności w Polsce zrezygnuje AEGON. Ta decyzja nie będzie jednak miała wpływu na rynek polis komunikacyjnych, który tym razem postanowili przeanalizować eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. Sprawdzamy, czy polski rynek OC i AC dla kierowców jest coraz bardziej zdominowany przez wiodące firmy.

Jaki jest udział PZU na rynku OC?

Eksperci Ubea.pl już półtora roku temu sprawdzali udział rynkowy liderów w przypisie składki brutto z komunikacyjnych polis OC i AC. Poniższa tabela przedstawia informacje na ten temat uzupełnione o wyniki z okresu styczeń – wrzesień 2020 r.

Wskazują one, że względem 2016 r. oraz 2018 r. spadł udział rynkowy PZU SA. Lider krajowego rynku w 2016 r. mógł się pochwalić składkowym udziałem na poziomie 34,8%. Analogiczny wynik z okresu styczeń – wrzesień 2020 r. to już tylko 30,1%.

Wspomniany spadek udziału rynkowego lidera tylko częściowo został skompensowany przez wzrost znaczenia powiązanej z PZU spółki LINK4 TU.

Ten atrakcyjny cenowo zakład ubezpieczeń w 2016 r. zebrał 3,7% składki przypisanej brutto z polis OC i AC. Porównywalny wynik za I kw. – III kw. 2020 r. to 4,2% – komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

 

Źródło: UBEA.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *