OC komisowe – kto ma kupić OC na auto w komisie?

Podziel się swoją opinią

Każde auto zarejestrowane w Polsce, także takie stojące w komisie, powinno posiadać ubezpieczenie OC. Kto jednak odpowiada za OC auta w komisie: właściciel pojazdu czy komis? Kiedy można kupić OC komisowe? Odpowiadamy.

Ubezpieczenie OC zawiera się zazwyczaj na rok. Jednak w pewnych wyjątkowych sytuacjach można również zakupić polisę na 30 dni. Jednym z takich przypadków jest OC komisowe. Jak ono działa i kto je kupuje?

OC komisowe na 30 dni

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa, kto dokładnie może zakupić OC krótkoterminowe (czyli takie na co najmniej 30 dni). Zgodnie z nią prawo do tej polisy mają m.in. komisy samochodowe i inni przedsiębiorcy pośredniczący w sprzedaży oraz kupnie aut. Jako że komisy są jedną z grup docelowych OC na miesiąc, OC krótkoterminowe określa się niekiedy potocznie jako OC komisowe. Nie szukaj jednak tej nazwy w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tam znajdziesz jedynie oficjalne miano: „OC krótkoterminowe”.

W jednym z poprzednich artykułów omawialiśmy ogólnie temat OC na miesiąc (krótkoterminowego). Teraz natomiast skupimy się na OC kupowanym dla aut w komisie. Opowiemy zarówno o OC kupowanym przez sam komis (OC komisowe), jak i takim kupowanym przez osobę, która zawarła umowę komisu.

Dlaczego auta w komisie muszą mieć ubezpieczenie OC?

Na początek warto się jednak zastanowić, dlaczego w ogóle auta stojące w komisie muszą posiadać ubezpieczenie OC.

Po pierwsze, obowiązek posiadania OC wynika z prawa. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych polisę OC musi posiadać przez cały czas każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Wyjątek stanowią pojazdy historyczne oraz wolnobieżne.

Po drugie, auta stojące w komisie także mogą spowodować szkody. Jest możliwe, że zerwie się choćby linka od hamulca ręcznego. Auto stojące na lekkim wzniesieniu zjedzie wtedy i uderzy w inne. Trzeba też pamiętać, że potencjalni nabywcy aut z komisu często chcą odbyć jazdę próbną przed zakupem. Lepiej uniknąć sytuacji, w której nieubezpieczony pojazd spowoduje kolizję w trakcie takiej przejażdżki.

Kto kupuje OC dla auta w komisie – komis czy osoba oddająca auto do komisu?

Samochód w komisie musi zatem posiadać ubezpieczenie OC. Kto jednak powinien kupować tę polisę? Komis czy osoba, która oddała tam samochód? Wszystko zależy od tego, jaką umowę zawrze się z komisem.

Jeśli sprzedajesz auto do komisu, czyli podpisujesz umowę kupna-sprzedaży, za ubezpieczenie OC odpowiada komis od dnia zakupu pojazdu. Jako nabywca ma prawo korzystać z OC zawartego wcześniej przez Ciebie, ale wraz z końcem tej polisy musi już zadbać o nowe OC. Za ewentualny brak ubezpieczenia będzie odpowiadać komis. Takie same zasady obowiązują w przypadku zawarcia umowy zamiany.

Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli zawrzesz umowę komisu. Co to dokładnie za umowa?

Umowa komisu to umowa, na podstawie której komisant (czyli właściciel komisu) zobowiązuje się sprzedać auto na rachunek komitenta (czyli właściciela samochodu). Za tę usługę komisant otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji wypłacanej po sprzedaży pojazdu.

W takim przypadku przez cały czas właścicielem samochodu jest osoba, która oddała auto do komisu. Oznacza to, że w razie podpisania umowy komisu nadal odpowiadasz za OC pojazdu. Tego obowiązku pozbędziesz się dopiero wtedy, kiedy samochód zostanie sprzedany.

Jeśli w czasie, kiedy auto będzie stało w komisie, ubezpieczenie OC dobiegnie końca, należy zapłacić za nową polisę. Inaczej grozi ci kara za brak OC.

Jakie OC może kupić komis?

Jakie OC na samochód może wykupić komis, jeśli właściciel auta zdecyduje się podpisać z nim umowę kupna-sprzedaży (a nie umowę komisu)?

Po pierwsze, należy pamiętać, że wraz z kupnem auta na nowego właściciela przechodzi umowa OC wykupionego jeszcze przez sprzedawcę. Ta zasada dotyczy także sytuacji, w której to komis jest kupcem.

Komis zazwyczaj korzysta więc z OC sprzedawcy. Jeśli jednak nie uda mu się zbyć auta przed wygaśnięciem tej polisy, musi zakupić własne ubezpieczenie. W takiej sytuacji komis zdecyduje się zazwyczaj na OC krótkoterminowe. Taką polisę będzie też musiał kupić, jeśli np. zakupi pojazd za granicą i sprowadzi do kraju.

Źródło: UBEA.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *